Anglický jazyk
Aktualizované: 13.11.2017
Vyuč ujúci: I. s tupeň Mgr. Andrea Fedorová , Mgr. Petra Focková,  Mgr. Vlasta Hájeková ,  Mgr. Blanka Müllerová II. stupeň Mgr. Kristián Szabó ,  Ing. Jozef Tužinský Charakteristika predmetu a jeho ciele: A nglický jazyk patrí medzi všeobecnovzdelávacie predmety a spoloč ne s vyuč ovacím  predmetom slovenský jazyk a literatúra, resp. jazyk národnostnej menšiny a literatúra vytvára  vzdelávaciu oblasť Jazyk a komunikácia.  Vzhľadom na široké využitie cudzích jazyk ov v súkromnej a profesijnej oblasti života,  č i už pri ďalšom štúdiu, cestovaní, spoznávaní kultúr aj v práci, sa dôraz pri vyuč ovaní cudzích  jazykov kladie na praktické využitie osvojených kompetencií, efektívnu komunikáciu a  č innostne zameraný prístup. K omunikácia v cudzích jazykoch je podľa Európskeho  referenč ného  rámca založená na schopnosti porozumieť, vyjadrovať myšlienky, pocity, fakty a  názory ústnou a písomnou formou v primeranej škále spoloč enských a kultúrnych súvislostí  podľa želaní a potrieb jednotlivca.  Všeobecné ciele vyuč ovacieho predmetu anglický jazyk vy chádzajú z modelu  všeobecných kompetencií a komunikač ných jazykových kompetencií, ako ich uvádza Spoloč ný  európs ky referenč ný rámec pre jazyky.  Pri formulácii cieľov vyuč ovacieho predmetu sa  zdôrazňuje č innostne zameraný prístup . N a splnenie komunikač ných  úloh sa žiaci musia  zapájať do komunikač ných č inností a ovládať komunikač né stratégie (poč úvanie s  porozumením, č ítanie s porozumením , spracovať hovorený alebo napísaný text ako poslucháč  alebo č itateľ ,  používať hovorené a písané texty v komunikač ných situ áciách na konkrétne  funkč né ciele ).