Priority školy v súčasnosti - CVS
Aktualizované: 22.11.2013
Priority š koly v súč asnosti   - CVS Zameranie školy   vychádza zo snahy podporiť č o najširší rozvoj osobnosti všetkých žiakov.  Keďže v   rámci primárneho i  sekundárneho vzdelávania sa na našej škole  vyučujú žiaci so zdravotným znevýhodnením integrovaní v bežných  triedach, žiaci so  zdravotným znevýhodnením v špeciálnych triedach pre mentálne postihnutých žiakov, žiaci v bežných triedach,  vrátane detí  zarade ných do nultého roč níka a žiaci zo SZP a MRK,  pri  výchove a vzdelávaní kladieme dôraz na rozvíjanie   ich  národnej  identity v harmonickom súlade s výchovou k porozumeniu iných ľudí. Cieľom súč asnej školy je zabezpeč iť rozvoj plnohodnotnej osobn osti každého dieťaťa. Vychovať človeka s  primeranou  sebaúctou, človeka vedomého si svojej hodnoty, ale rovnako schopného priznať hodnotu ostatným ľuďom a  spolunažívať s nimi v  pokoji a mieri. Vzhľadom na multikultúrnosť spoločnosti, v ktorej žijeme to zn amená, že škola musí vyzbrojiť  žiaka takými  sociálnymi zruč nosťami a vedomosťami, aby bol spôsobilý chápať a rešpektovať aj iné kultúry než svoju  vlastnú.  Rešpektovanie a tolerancia minority majoritou a naopak je nevyhnutnosťou v dnešnom globaliz     ujúcom sa  svete, v ktorom sa  kultúry a ž ivotné štýly stretávajú a komunikujú podstatne viac ako v minulosti. Je nevyhnutnosťou aj s ohľadom  na predsudky a  stereotypy pretrvávajúce vo vedomí spoloč nosti z minulosti  – prič om v súč asnom svete sa nepriaznivý vplyv  týchto stereotypov  ešte posilň uje.  Multikultúrna výchova je obsiahnutá vo všetkých č innostiach v škole, č i mimo školy. Môže sa realizovať  plánovane, na  základe vytýč ených cieľov, ale prebieha i mimovoľne pri riešení vzniknutých konflikto  v, v rozhovoroch so  žiakmi cez prestávku,   je prítomná v každom okamihu školskej reality.  Vo výchove a vzdelávaní sa zameriavame na to, aby žiak získal  a osvojil si:  - základné historické,  geografické a demografické poznatky o svojom národe, ako aj po     znatky o ostatných  kultúrnych  spoloč enstvách,  ku ktorým patrí a s ktorými spolunažíva, - hrdosť na vlastné kultúrne tradície, - príslušnosť k národu, etniku, náboženskej skupine apod. - potrebu ceniť si najvyššie ľudsk é hodnoty - lásku, mier, zdravie, pomoc, porozumenie, slobodu, - priznanie hodnoty všetkým ľuďom, všetkým kultúrnym skupinám, - rešpektovať rôzne spôsoby bytia a života, rozdiely medzi ľuďmi  - uvedomovať si a akceptovať odlišnosť jednotlivých kultúr a vnímať túto inakosť ako prínos a  obohatenie, - toleranciu akékoľvek náboženské vierovyznanie, - potrebu vzájomnej pomoci a spolupráce ľudí, národov apod., uvedomiť si potrebu sociálnej   spolupatrič nosti, - mať ochotu a snahu pozerať sa na svet z hľadiska inej kultúry. Vzhľadom na multikulturalitu našej školy ( rôzne náboženské vierovyznanie, národnostné zloženie a vysoký  poč et žiakov z MRK)   tieto  myšlienky budeme so žiakmi rozvíjať na vyuč ovaní i mimo neho, pri príležitosti rôznych pamätných dní a  na kultúrnych  podujatiach.
Copyright © 2012. ZS Velka Ida. Created and Designed - SCHORPIO. Authorized: Mgr. Marek Matta. Elementary School, Velka Ida 1, 044 55 Velka Ida, SLOVAK REPUBLIC. Director: Mgr. Terezia Besterciova.