Exkurzia v solivare
Aktualizované: 15.10.2017
Exkurzia v Solivare pri Prešove Dňa 13. 10. 2017 sa žiaci 1.A, 2.A, 3.A a 3.B zúčastnili exkurzie v Solivare pri Prešove. Solivar pri Prešove je národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Začali ju raziť v roku 1771 a dosahuje hĺbku 155 m. Navštívili sme šachtu, četerne, sklad soli a varňu. Všetky tieto časti tvoria unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky. Videli sme aj klopačku, ktorá zvolávala baníkov a robotníkov do práce. Zistili sme, že soľ sa dobre znáša s drevom, preto všetky miestnosti a miesta, kde sa nachádzala soľ, boli vyrobené z tohto materiálu. Dokonca aj robotníci museli mať drevené topánky, aby sa im nerozpadli. Naučili sme sa veľa nového a už sa tešíme na ďalšiu exkurziu.