Palma olejná
Aktualizované: 06.06.2016
Palma olejná Naša škola sa tohto roku prvýkrát zapojila do celoslovenskej akcie Dni Zelených škôl, ktorú sme organizovali v týždni 18.- 22. apríla 2016, pri príležitosti Dňa Zeme. Našou ústrednou témou bolo: Podaj to ďalej – Palma olejná. Mladí ekológovia z V. B triedy (z ekologického krúžku) si 18. apríla 2016 pripravili prezentáciu a informačný letáčik k aktuálnej téme Palma olejná. O negatívnom dopade na naše životné prostredie, zdravie vyplývajúce z pestovania i samotnej konzumácie palmy olejnej sa v súčasnosti veľa rozpráva a píše. Chceli sme pri tejto príležitosti priniesť náš pohľad na palmu olejnú a oboznámiť s touto tematikou aj našich najmladších žiakov z 1.stupňa. Žiaci prvého stupňa sa dozvedeli niečo o dažďových pralesoch, o orangutanoch a ich spôsobe života a následne vytvorili maketu zdravého pralesa a klčovaného pralesa. Ostatní žiaci 1. aj 2.stupňa sa zapojili do tejto akcie zberom použitých obalov od sladkých a slaných maškŕt, na ktorých si radi pochutnávajú počas prestávok. Dňa 19. apríla sa uskutočnil zber, kedy žiaci odhadzovali obaly do určeného vreca namiesto odpadového koša. Na základe tohto zberu sme zistili zaujímavé informácie. Vyzbieralo sa spolu 278 obalov, a z toho bolo s obsahom palmového a palmojadrového tuku 208 výrobkov. Najradšej si pochutnávate na Horalkách (16 obalov), croissantoch (12 obalov), keksíkoch Milka (8 obalov), čipsoch ( 7 obalov), Alaska ( 6 obalov), Kap-Kek (5 obalov) a samozrejme na veľkom množstve ďalších rôznorodých hlavne sladkých dobrôt. Záväzkom do budúcna pre nás všetkých by malo byť kupovanie výrobkov, ktoré používajú palmový olej certifikovaný značkou Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO). zaručuje, že olej nebol vypestovaný na plochách získaných odlesnením chránených lesov. Určite nie je riešením prestať zo dňa na deň kupovať palmový olej, pretože by museli jeho výrobu nahradiť 9-krát väčšími poľnohospodárskymi plochami, na ktorých by sa pestovali palmu nahradzujúce plodiny. To by znamenalo viac odlesnenia, zavlažovania, používania hnojív a ešte väčšie množstvo vypustených skleníkových plynov. Chceli sme poukázať na to, že je dôležité čítať zloženie toho, čo konzumujeme.