Zatmenie Slnka
Aktualizované: 29.03.2015
Zatmenie Slnka Zatmenie Slnka je prírodný úkaz, ktorý nastane, ak sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú do jednej priamky. Na Zemi sa to prejavuje tak, že Mesiac úplne alebo čiastočne zatieni Slnko. Dôvod, že zatmenia Slnka na Zemi vôbec existujú, je ten, že pomer veľkostí Slnka a Mesiaca je takmer presne rovnaký ako pomer ich vzdialeností od Zeme, t. j. okolo 1:400, teda ich zdanlivá veľkosť na oblohe je rovnaká, približne 30'. A tak sme 20. marca mali možnosť sledovať tento prírodný úkaz aj na Slovensku, kde sme mali možnosť sledovať asi 60 –percentné zatmenie. Celkové zatmenie mohli ľudia vidieť napríklad na nórskych Špicbergoch alebo na Faerských ostrovoch. V našej škole projekciu a jej vzhliadnutie pre žiakov pripravil Ing. Babica. U žiakov sa to stretlo s nebývalým ohlasom a každý si zatmenie chcel pozrieť osobne. Podobne výrazné zatmenie, aké sme videli tento deň, uvidíme až v roku 2026.