Návšteva diplomatov
Aktualizované: 25.03.2014
Návšteva diplomatov Na Základnej škole vo Veľkej Ide rozbehla od septembra mimovládna organizácia ETP Slovensko projekt, ktorý rozvíja schopnosti detí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Ide o vyučovanie metódou špeciálnej pedagogiky, ktorá sa používa v päťdesiatich krajinách sveta a vznikla v Izraeli po druhej svetovej vojne, keď sa tam vracali deti po holokauste. Tie boli v tom čase tiež znevýhodnené oproti ostatným deťom. Výučba metódou FIE prebieha formou dopoludňajšieho vyučovania a popoludňajšieho školského klubu, ktorý trvá 3 hodiny. Učitelia pri práci s deťmi prepájajú rómsky a slovenský jazyk. Vyučovanie prebieha v nultom ročníku, ktorý navštevujú deti vo veku 6 rokov. Na popoludňajšiu výučbu vo Veľkej Ide, ktorá sa realizuje formou Feuersteinovho inštrumentálneho obohacovania (FIE), sa prišli v piatok 25. októbra 2013 pozrieť americkí diplomati z veľvyslanectiev zo Slovenska, Česka, Srbska a Bulharska. Diplomat Jamal Al-Mussawi z americkej ambasády na Slovensku vysvetlil účel návštevy. „Pozval som aj kolegov z amerických veľvyslanectiev v Srbsku, Bulharsku a Česku. Chceli sme sa informovať o situácii a zároveň si porovnať skúsenosti z týchto krajín,“ spresnil americký diplomat s tým, že ide aj o výmenu nápadov, ktoré by sa mohli vyskúšať v jednotlivých krajinách. Al-Mussawi dodal, že z toho, čo videli v našej škole, si odnášajú pozitívne dojmy a výsledky práce s týmito deťmi aj po takom krátkom období sú viditeľné. „Zatiaľ sme videli len pozitívne veci, aj keď išlo len o pol dňa,“ zhrnul dojmy Al-Mussawi .